Tag Archives: saving

Publix Deals – 4/13 through 4/22

publixlogo2
Here are the best Publix deals and coupon match-ups for this week (I have only listed deals that yield a 50% or greater savings). Let me know if you see any deals that I have missed!

Don’t know what all the abbreviations mean? Check out my “What does that mean?” widget on the right side of this page!

Buy 1, Get 1 Deals
Arnold’s Whole Grain Bread @ $1.85 each
Use $1.00/1 from February All You
Total = $0.85

Betty Crocker Potatoes @ $0.92 each
Use $0.25/1 MC from 4/5 SS
Total = $0.42

Bird’s Eye Voila! Meal @ $2.55 each

Crystal Light Drink or On the Go Mix @ $2.00 each
Use B2G1 MC from 3/29 SS
Total = $4.00 (for 3) – $1.33 each

Fast Classics Flame Roasted Chicken Breast @ $4.00

General Mills Cheerios cereal @ $2.20 each
Use $1.00/3 MC from 4/5 SS
Total = $5.60 (for 3) – $1.87 each
(If you get the Target coupon mailer, there is a $1.00/2 Target coupon for General Mills cereal that you can use as well.)

Glaceau Vitaminwater (this is B2G1) @ $2.98 for 3 (sale price is only applicable if you buy 3)
Use 3 $1.00/1 MC from 4/5 SS
Total = Free

Hunt’s tomatoes @ $0.72 each

Juicy Juice 100% Premium Juice @ $1.79 each

Kashi granola bars @ $1.95 each

Kellogg’s cereal @ $2.00 each
Use $1.00/1 MC from here (for Raisin Bran)
Total = $1.00
or
Use $1.50/2 MC from here
Total = $2.50 (for 2) – $1.25 each

Ken’s Steak House Marinade @ $1.40 each
Use $1.00/1 MC from 3/8 SS
Total = $0.40

Kraft Barbecue sauce @ $0.87 each

La Famiglia DelGrosso Pasta sauce @ $4.00

Lysol Disinfectant Bathroom Cleaner @ $1.85 each
Use $1.00/1 MC from 3/15 SS
Total = $0.85

M&M’s Chocolate candies @ $5.50 each

Mott’s 100% apple juice @ $1.33 each

Mueller’s pasta @ $0.70 each

Nabisco Chips Ahoy! cookies @ $1.79 each
Use $1.00/2 Target coupon from here
Total = $2.57 (for 2) – $1.29 each

Nabisco Toasted Chips @ $1.70 each
Use $1.00/1 Target coupon from here
Total = $0.70

Pam cooking spray @ $1.74 each
Use $0.35/1 MC from 3/29 SS
Use $0.55/1 Publix coupon (from the Advantage Buy circular)
Total = $0.49

Pompeian Extra Virgin Olive Oil @ $6.00 each

Quaker Chewy granola bars @ $1.53 each
Use $0.75/1 MC from 3/8 RP
Total = $0.78

Ruffles potato chips @ $2.00 each

Sargento shredded cheese @ $1.60 each
Use $0.40/1 MC from 1/25 SS (I didn’t get this coupon, so it must have been in inserts in other regions.)
Total = $0.80

Toufayan wrap @ $1.00

Yoplait yogurt @ $1.43 each

Sale Items
Boneless chicken breasts @ $1.99 lb

Dial Liquid Hand soap @ $1.25
Use $0.35/1 MC from 3/8 SS
Total = $0.55

Kellogg’s Eggo waffles @ $2.00
Use $0.75/1 MC from 4/5 RP (Some regions did not get these…if you are in my region, we did not get these)
Total = $1.25

Stonyfield Farm yogurt – 6 oz cup @ $0.60 each
Use $1.00/4 MC from the Go Organic! coupon booklet (I found these located by the store circulars at the front of the store)
Total = $1.40 (for 4) – $0.35 each

Did you have good luck at Publix this week? Let me know how much you saved!

For a complete list of Publix sale items, go here. Thanks to couponmom.com for help with coupon match-ups!

2 Comments

Filed under Uncategorized

13 Ways to Save at the Supermarket

My husband found this article on Lifehacker, and I thought that you all might find it interesting:

13 ways to save
Last reviewed: May 2009

This article is the archived version of a report that appeared in May 2009 Consumer Reports Magazine.

Think of supermarkets as giant selling machines, where traffic patterns, product placement, smells, displays, and signs lure you to spend more time cruising the aisles and more money at the checkout. These tips should keep you from falling for the tricks:

Look high and low
Supermarkets are in the real-estate business, and prime selling space includes the middle or eye-level shelving. Vendors sometimes pay retailers hundreds, even thousands, of dollars in slotting fees to take on new products or display products prominently. There are differing schools of thought on slotting fees, with critics contending that they stifle competition and boost prices. In any event, check whether similar products on top or bottom rungs are less expensive.

Eye end caps
Some shoppers assume that products on aisle ends are on sale, which is why those displays can boost sales by a third. But end caps can highlight items about to expire or those that aren’t a bargain. At an A&P near our Yonkers, N.Y., headquarters, we spotted an end cap loaded with Pepperidge Farm cookies, all at full price. The end-cap tie-in is another trick: Related items are featured, not all of them on sale. Take the Tostitos display we saw at Stop & Shop. The chips were on sale; salsa and dips weren’t.


Compare unit prices

Only a few states and metro areas have laws requiring price tags on every item. Elsewhere you’ll typically find shelf tags under each product that reveal the cost per ounce, quart, pound, or 100 sheets. To see whether big packages really are cheaper, compare the unit price. We found many instances in which bigger wasn’t better. At a ShopRite, for example, we eyed a 14-ounce box of Frosted Flakes on sale at $2.29 per pound compared with $4.38 per pound for a 17-ounce box.

Consider organics sometimes
Organic means expensive, so buy organic versions of produce that’s most likely to harbor pesticides when grown conventionally, such as peaches, strawberries, and bell peppers. Organic meats and dairy foods might be worthwhile but not “organic” seafood because standards aren’t in place. (Always cook meat thoroughly to avoid pathogens.)

Weigh the cost of convenience
Is it that much work to cut up carrots, celery, lettuce, and cheese? During one of our many shopping trips, we spotted a 6-ounce bag of shredded carrots for $1.50, almost five times as much, on a unit-cost basis, as a bag of whole carrots.


Avoid checkout temptations

Snacks at the checkout look more appealing the longer you’re in line. But they’re overpriced. At a Stop & Shop, a chilled 20-ounce Coke was $1.49 at the register. In the beverage aisle, a six-pack of slightly smaller bottles cost $3.33 on sale—about 66 cents per 20 ounces. For that much savings, you might want to wait until you get home and add ice.

Go deep
Retailers regularly rotate stock so that you see the oldest milk, cereal, cold cuts, and other packaged goods first; the newest stuff is pushed to the back. To get the longest shelf life from the food you’ve bought, burrow to the rear of the shelf, refrigerator, or freezer.

Read flyers carefully
Three-quarters of people we surveyed rely on weekly circulars to find out what’s on sale. That helps explain why the mere mention of a product in a flyer can send sales soaring by as much as 500 percent, even without a price reduction. Manufacturers might have paid for placement in the ad. Don’t assume featured products are on sale.


Watch for sneaky signs

Many sales tempt you to buy more than one bag or box—by touting, for example, four boxes of cake mix for $5. But rarely are you required to buy all four to get the discount. Retailers are just planting a number in your head, hoping you’ll buy a lot.

Look at the location
The same food might be sold in several places throughout the store. At Stop & Shop, “premium” store-brand Swiss cheese was on sale at the deli for $6.99 per pound with a bonus card. In the refrigerated case, the same sliced Swiss was $5.58 per pound—no card necessary. A chunk of the same cheese was $4.69 per pound, also without a card.

Buy at the bakery
More and more supermarkets sell store-made baked goods, often for less than the commercial alternatives. At ShopRite, six hot-from-the-oven rolls cost $1.99; a packaged half-dozen from Freihofer’s cost $3.19.

Check the receipt
In our 2008 survey, 6 percent of respondents said that they were overcharged at the register. That’s in line with what readers told us in 2005. Both surveys also revealed that no chain stood out as particularly accurate or inaccurate. Many chains will give you the item free if it scans at the wrong price, but the onus is on you to point out the error.

Buy bagged produce
Some produce is much cheaper by the bag than by the pound. A ShopRite recently offered a 5-pound sack of potatoes for $2.99, compared with 99 cents per pound for loose ones in a bin. If the product has a long shelf life, bagged produce is a better buy, unless, of course, the only alternative is the 20-pound behemoth at Costco.

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Wal-Mart and Publix – 57% Savings!

This week has been crazy busy for me, so my blog has been a little sparse for the past few days. Hopefully, the craziness is over (or at least close to over), and I will be able to blog more frequently now!

I was really excited about the deals that I got at both Wal-Mart and Publix! This week, I was able to stock up on some much needed staple items.

Here is what I bought at Wal-Mart:

img00180-wal-mart-4-1-09

Gold Medal Unbleached All-Purpose flour @ $2.00
Total = $2.00

Bananas @ $1.15 (for 1.8 lbs)
Total = $1.15

2 – Sunchips @ $1.76 ($0.88 each)
Used 2 $1.00/1 MC from April All You
Total = They paid me $0.24!

Knox Gelatine @ $1.32
Used $4.00/1 MC from here
Total = They paid me $2.68!

Kraft shredded cheese @ $1.50
Total = $1.50

Eggs @ $1.00
Total = $1.00

2 Beech Nut Toddler meals @ $2.32 ($1.16 each)
Used 2 $1.00/1 MC (from recent Sunday insert)
Total = $0.32

Total before coupons: $11.05
Total after coupons (with tax): $3.93…That’s a total savings of 64%!
____________________________________________________
Here is what I bought at Publix (sorry the picture is so small and such poor quality):

img00184-publix-4-2-092

B1G1 Items
2 Cool Whip Lite @ $1.99
Total = $1.99

Smithfield bacon @ $2.00
Total = $2.00

3 Kraft dressing – 16 oz @ $4.48
Used 3 $1.50/1 MC (from recent Sunday insert)
Total = They paid me $0.02!

4 cans Swanson chicken broth @ $2.18
Total = $2.18

Mott’s applesause – jar @ $1.37
Total = $1.37

Ghiradelli chocolate chips @ $1.50
Total = $1.50

Sale Items
2 Hillshire Farms sandwich meat @ $7.00 ($3.50 each)
Used 2 $0.55/1 MC (from recent Sunday insert)
Total = $5.90

2 Breakstone 16 oz reduced fat sour cream @ $1.98 ($0.99 each)
Total = $1.98

2 Philadelphia 8 oz cream cheese blocks @ $2.00 ($1.00 each)
Total = $2.00

Philadelphia cream cheese spread @ $1.00
Total = $1.00

Zucchini @ $2.47 (1.66 lbs)
Total = $2.47

Sweet Potatoes @ $1.44 (2.93 lbs)
Total = $1.44

Kraft cheese block @ $1.67
Total = $1.67

3 Birds Eye Steamfresh vegetables @ $3.62 (50% off)
Used $1.00/3 Publix coupon
Used 3 $0.35/1 MC (from recent Sunday insert) – doubled
Total = $0.52

2 Domino sugar – 5 lbs @ $3.98 ($1.99 each)
Used $0.50/1 MC (from recent Sunday insert) – doubled
Total = $2.98

Wesson oil @ $2.00
Used $1.00/1 from March All You
Total = $1.00

Regular Priced Items
3 Mentos sugarfree gum @ $3.27 ($1.09 each)
Used 3 $1.00/1 MC (from recent Sunday insert)
Total = $0.27

Publix salt @ $0.50
Total = $0.50

3 Soft Soap @ $3.87 ($1.29 each)
Used 3 $0.35/1 MC (from recent Sunday insert) – doubled
Total = $1.77

Total before sales and coupons: $80.99
Total after sales and coupons (plus tax): $36.14…That’s a total savings of 55%!

To see other great Publix deals, check Fiddledeedee!

1 Comment

Filed under Uncategorized

Publix Deal – Paid $13.62, Saved $34.54

Here is what I bought at Publix today:

img00153-publix-3-18-09

1 Publix reusable bag @$0.99 – $0.99 MC (Buy 2 Betty Crocker products, Get 1 Publix bag) = Free

1 12 pk Diet Coke @ $4.00 – $2.00 Food Smart coupon = $2.00

2 Yoplait Yoplus yogurt @ $2.50 – $3.00 MC = They paid me $$0.50.

1 Oscar Mayer hot dogs @ $1.50

1 40 count Wet Ones @ $1.99 (Walgreen’s coupon) – $0.75 = $1.24

2 Smart Balance Butter spread @ $3.10

2 Smart Balance Butter sticks @ $6.98 – Buy 1 Butter spread, Get 1 Butter sticks MC x 2 – $2.00 MC = They paid me $2.00.

2 Betty Crocker Frosting @ $3.78 – $2.00 MC = $1.78

1 Nabisco Honey Maid graham crackers @ $2.00

2 Campbell’s Cream of Mushroom soup @ $2.50 – $1.00 MC = $1.50 (plus, register for free tomato seeds here – Thanks to Money Saving Mom via Coupon Geek)

1 package grape tomatoes @ $1.25

1 package Q-tips @ $2.95 – $0.60 = $2.35 (not a great deal, but we needed them)

Subtotal before coupons: $34.13

*I also used a $5/$25 Piggly Wiggly coupon.

Total after coupons: $13.62

That’s a total savings of 72%!!!

Just a note…Savings includes amount saved from sales and coupons together. The subtotal shows the price after application of sales but before application of coupons.

Leave a comment

Filed under Uncategorized

How to Get Your Coupon Collection Started

I must admit that I used to think using coupons was a waste of time. I thought it took too much time for too little returns. I was so wrong! Once you have a good collection of well-organized coupons, you will not believe the amount of money that you can save! I know I was shocked at how much money I was able to save! I think that you will be shocked as well!

Here are some steps for being a productive coupon user:

  1. Purchase multiple Sunday newspapers every week. I usually purchase 3-4. You might think that this is excessive, but, trust me, you will make your money back in a short period of time. The reason for purchasing this many papers is to maximize your ability to take advantage of a deal as many times as possible. Some people purchase more than 3-4 papers a week, and you might decide to do that as well. I have found that 3-4 papers is a nice, manageable amount of coupons.
  2. Decide how you would like to organize your coupons. There are many ways to organize coupons, and you will have to decide what works best for you. I have tried several methods, and I will tell you what I have found to be most effective. I purchased 2 flexible plastic recipe/coupon holders. Each holder is a different color and is small enough to fit in my purse and/or diaper bag. I put alphabetized coupons for food items in one holder and coupons for non-food items in the other. BetterBudgeting has other great ideas for coupon organization.
    My coupon organizers

    My coupon organizers

    Alphabitized slots

    Alphabetized slots

  3. Clip/organize coupons regularly. Once you get going with your coupon collection, things can get out of hand quick if you don’t stay organized! You want it to be as easy as possible to locate a coupon when you hear about a good deal.
  4. Keep your eyes open for other coupons. Check online for internet printable coupons. A good place to find online coupons is here. I often find coupon booklets at my grocery store (they are usually located near the pharmacy). These are just a few places that you could find extra coupons.

And that’s pretty much it! The key is organization and being diligent in your search for coupons. After you have done all of these things, you will be ready to begin maximizing your savings and minimizing your spending.

My next post will be “So I have all these coupons…now what?”

5 Comments

Filed under Uncategorized